Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Historia


Nowe Pieścirogi – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Legenda miejscowości Pieścirogi należą do najstarszych miejscowości na Mazowszu. Dzieje wsi są tak stare, że nie zachowały się żadne dokumenty pisane z okresu jej narodzin. Zachowało się natomiast kilka legend. Jedna z nich mówi, że nazwa „Pieścirogi” wywodzą się od mieszkającego podobno kiedyś na tych ziemiach trębacza królewskiego, zwanego Pieścirogiem. Inna z kolei legenda głosi, że w okolicznych lasach zamieszkiwał myśliwy, który pewnego razu upolował pięknego i okazałego jelenia. Upolowane zwierzę miało nadzwyczaj bujne poroże. Gdy myśliwy spostrzegł je, zrobiło mu się żal zabitego stworzenia. Zrozpaczony zaczął pieścić jego rogi, otaczając je niemalże kultem. Na pamiątkę, miejsce tego wydarzenia nazwano Pieścirogami. Według jeszcze innej legendy na terenach, o których mowa, mieszkała rodzina pochodzenia szlacheckiego o nazwisku Pieściróg. Syn Pieścirogów, Lucjusz był zawsze wykazywał chęć do walki. Gdy Polacy byli w stanie wojny z Zakonem Krzyżackim, napadali na wiele wsi. Krzyżacy napadli również na ziemię należące do Pieścirogów, wtedy to Lucjusz bardzo sprytnie pokonał wraz z chłopami Krzyżaków, podstępem zwabiając ich oficera to szopy, gdzie ogłuszyli go, po czym Lucjusz przebrał się za niego, rozkazując swoim żołnierzom żeby zostawili broń, wtedy zostaną gościnnie powitani, zaatakował ich po chwili razem z chłopami. Na cześć tego wielkiego wydarzenia, nadano wsi nazwę Pieścirogi.


Stare Pieścirogi – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk nad rzeką Nasielną.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Pieścirogi należą do najstarszych miejscowości na Mazowszu. Dzieje wsi są tak stare, że nie zachowały się żadne dokumenty pisane z okresu jej narodzin. Zachowało się natomiast kilka legend. Jedna z nich mówi, że nazwa „Pieścirogi” wywodzą się od mieszkającego podobno kiedyś na tych ziemiach trębacza królewskiego, zwanego Pieścirogiem. Inna z kolei legenda głosi, że w okolicznych lasach zamieszkiwał myśliwy, który pewnego razu upolował pięknego i okazałego jelenia. Upolowane zwierzę miało nadzwyczaj bujne poroże. Gdy myśliwy spostrzegł je, zrobiło mu się żal zabitego stworzenia. Zrozpaczony zaczął pieścić jego rogi, otaczając je niemalże kultem. Na pamiątkę, miejsce tego wydarzenia nazwano Pieścirogami. Według jeszcze innej legendy na terenach, o których mowa, mieszkała rodzina pochodzenia szlacheckiego o nazwisku Pieściróg. Syn Pieścirogów miał na imię Lucjusz Ambroży. Gdy nastały ciężkie czasy, a Polska była w stanie wojny z kawalerami mieczowymi, właśnie Lucjusz pokonał (sam) kawalerów mieczowych. Pieścirogi nie miały wtedy nazwy. Na jego cześć miejsce to nazwano Pieścirogami.


 Źródło:

http://www.wikipedia.org/

Zegar
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda