Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Stacja Nasielsk PKP

arrow-152620_150 (1)Powrót do Ciekawe Miejsca

Stacja PKP Nasielsk 11Jadąc pociągiem z Warszawy do Gdańska, przejeżdżamy przez niewielką stację Nasielsk. Dlaczego się tak ona nazywa? Jest to dziwna sprawa, ponieważ wokół stacji położone są miejscowości Pieścirogi i Mogowo, a Nasielsk jest oddalony około 4,5 km od dworca PKP.

Nasielsk jest stacją węzłową, która posiada 3 perony, jeden jednostronny i dwa obustronne co daje razem 5 torów. Na początku 2008 roku została rozpoczęta przebudowa stacji w ramach modernizacji magistrali E65 (połączenie Gdańsk – Gdynia). Przez stację przechodzą dwie linie kolejowe:  linia nr 9 (Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny) oraz linia nr 27 (Nasielsk – Toruń Wschodni). Zostały zmodernizowane tory, perony,przejazd, nastawnia oraz zrobione przejścia podziemne.

Na dworcu znajdują się 2 czynne kasy biletowe(miejsce na cztery) oraz biletomat KM.

W okresie od zakończenia II wojny światowej do końca lat 80-tych pełniła ona istotną rolę w komunikacji pasażerskiej i towarowej. Pociągi podmiejskie kończyły i rozpoczynały bieg na tej stacji. Perony były bardzo niskie i wąskie w porównaniu do chwili obecnej. Podróżni do pociągów wchodzili po schodach wagonowych, które były dość niebezpieczne.

W latach 60-tych PKP zaczęło wymieniać wagony, na nowy tabor pasażerski o wysokim standardzie.

W latach 70-tych wybudowano dwa wysokie perony o 300m długości i 8m szerokości, oraz nastawnię. Dzięki tym działaniom bezpieczeństwo pasażerów znacznie się poprawiło.

Na miejscu obecnego dworca stał budynek, który składał się z 3 budynków drewnianych i magazynu na węgiel. Znajdowały się w nim magazyny: stacji Nasielsk, Poczty Polskiej, węgla, oraz wartownia Służby Ochrony Kolei. Po drugiej stronie tych baraków znajdował się Urząd Poczty Polskiej, a koło niej wyjście do poczekalni oraz na perony. Naprzeciw była poczekalnia, kasy biletowe oraz bufet. Blisko był park z piękną kamienną fontanną, która zapraszała do zatrzymania i odpoczynku. Na dworcu istniał posterunek Milicji Obywatelskiej, a po drugiej stronie torów znajdowała się Kolejowa Przychodnia Lekarska w Mogowie.

Jesienią 1986 roku zapadła decyzja o budowie nowego dworca kolejowego, niedługo później przeniesiono wszystkie pomieszczenia i nastąpiło wyburzenie oraz budowa nowego dworca.

Nowy budynek został oddany do użytku 1 grudnia 1993 roku. Znajduje się w nim duża poczekalnia, kasy biletowe, restauracja i kilka innych pomieszczeń. Całość ma rozmiar 24 m x 72 m. Wnętrze wyłożono marmurem  w kolorze beżowym.

Zegar
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda