Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Parafia św. Katarzyny w Nasielsku

arrow-152620_150 (1)Powrót do Ciekawe Miejsca

Parafia św. Katarzyny w NasielskuW 1990 roku w Pieścirogach powstała kaplica. Pełniła ona rolę kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny. Obecnie został wybudowany już nowy kościół , w którym już odbywają się Msze święte. W skład parafii wchodzą: Nowe Pieścirogi, Stare Pieścirogi, Mogowo, Morgi, Chlebiotki, część Siennicy oraz kilka rodzin z Mokrzyc Włościańskich.

Starania o pozwolenie na budowę kaplicy w Starych Pieścirogach rozpoczął Biskup Bogdan Sikorski w latach 70-tych. Dopiero jednak pod koniec lat 80-tych, a konkretnie w 1989 roku, pod naciskiem mieszkańców osiedla, uzyskano pozwolenie na budowę kaplicy katechetycznej.

13 lipca 1990 roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty kaplicy. Zaangażowanie mieszkańców było tak duże, że niespełna po dwóch miesiącach, bo już 29 września w kaplicy została odprawiona pierwsza Msza święta.

W marcu 1991 roku na prośbę dziekana nasielskiego Biskup Zygmunt Kamiński utworzył, przy nowo wybudowanej kaplicy, samodzielny ośrodek duszpasterski. W kwietniu 1991 roku została erygowana, na osiedlu Pieścirogi w Nasielsku, parafia pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

W maju 1991 roku odbyła się konsekracja kościoła poprzedzona misjami parafialnymi, które przeprowadzili OO. Redemptoryści z Warszawy.

Pierwszym proboszczem został ks. Jan Majewski, który dotychczas był administratorem tego ośrodka i wikariuszem w parafii w Nasielsku. Pracował między innymi: w Dobrzykowie, Baranowie, Krasnem, Bodzanowie i Nasielsku.

8 maja 1997 roku rozpoczęto budowę nowej plebanii. Po 16 miesiącach od rozpoczęcia budowy ( 29 września 1998 r.) Ksiądz Biskup Kamiński dokonał jej poświęcenia.

Jesienią 2001 roku w kościele założono ogrzewanie( promienniki halogenowo-kwarcowe). W 2002 roku zmieniono ścianę ołtarzową. W 2003 roku otynkowano plebanię i wymieniono drzwi zewnętrzne na drewniane.

W 2006 roku zostały opracowane plany nowego kościoła. Już 12 października 2006 roku zostały rozpoczęte wykopu pod fundamenty nowego kościoła. Dwa tygodnie później zostały wylane już ławy fundamentowe i wymurowane fundamenty.

Pierwsza Msza święta została odprawiona przy surowym stanie wnętrza w pasterkę 2012 roku. W kolejnych miesiącach kościół był stopniowo wykańczany.

Od kwietnia 2014 roku wszystkie Msze święte są odprawiane w nowej świątyni, a obecnie wikariuszem jest ks. Piotr Szulc.

Zegar
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda